Medvehagyma

2022.08.13

A Medvehagyma jellemzői

A medvehagyma a liliomfélék családjába tartozik. A humuszban gazdag, árnyékos ligeterdőkben, források, erdei patakok mentén, és a hegyvidékeken érzi jól magát. Kertbe is ültethetjük egy árnyékos zugba. Nagy ellipszis alakú, élénkzöld levelei március végén - április elején bújnak ki, fehér virágait pedig májusban pompáznak. Jellegzetes erőteljes fokhagymaillatot áraszt, és íze is hasonló a fokhagymáéhoz. Könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal, mert küllemre nagyon hasonlóak. Viszont vigyázzunk, mert a gyöngyvirág minden része mérgező. Csak akkor gyűjtsük, ha biztosak vagyunk benne, hogy nem keverjük össze a gyöngyvirággal! Ebben leginkább úgy győződhetünk meg, hogy megdörzsöljük a növény levelét. Ha fokhagyma illata van, akkor medvehagymával van dolgunk.

Herbája: zsenge levelei és hagymája

Gyűjtés: a leveleket márciustól májusig érdemes szedni. Hagymáját augusztus végétől októberig gyűjtjük.

A növény hatóanyagai: elsősorban illóolajokat, pl. hagymaolajat tartalmaz, emellett flavnoidokat, folsavat, B- és C-vitamint tartalmaz nagy mennyiségben.

Hatások: immunerősítő, vérhígító, vérkeringést javító, étvágy javító, székrekedést szüntető, bélféreg hajtó

A Medvehagyma gyógyászati felhasználása

A medvehagyma nyersen is fogyasztható, így értékes hatóanyagai maradéktalanul kifejtik gyógyhatásukat.
A boltokban szárított, morzsolt levelei kaphatók különféle kiszerelésekben, melyet fűszerként használhatunk, vagy forrázással főzetet készíthetünk belőle és teaként ihatjuk.
Alkoholos kivonatai is őrzik a növény hatóanyagait, ezért étrend-kiegészítőként ez javasolt kúraszerűen.

A fokhagymához hasonló jótékony hatásai vannak a szervezetre. Mivel antibakteriális és antivirális hatású, valamint bővelkedik vitaminokban és ásványi anyagokban, ezért rendkívül jót tesz az immunrendszerünknek.

Vér- és májtisztító hatású, ezért tavaszi méregtelenítő kúráknál ne feledkezzünk meg róla! Vértisztító hatása miatt krónikus bőrbetegségek - pattanások, aknék, ekcéma, pikkelysömör - esetén is gyógyítólag hat.

Jótékonyan hat az emésztőrendszerre, fokozza máj- és epeműködést, remek étvágyat csinál! Emellett a bélrendszer számára is előnyös: kiűzi a bélférgeket, parazitákat, fokozza a bélműködést, így székrekedés ellen is hatékony.

Tisztítja az ereket, jótékonyan hat a szív- és érrendszerre, vérhígító hatású. Normalizálja a koleszterinszintet.

Teája köhögéscsillapító hatású, torokfájásnál, köhögésnél, megfázásos betegségeknél használhatjuk. Dohányosok számára is javasolt a reggeli köhögések enyhítésére.

Forrás: https://www.gyogynovenysziget.hu/medvehagyma


Hét Patak Gyöngye Natúrpark Egyesület
7345 Alsómocsolád, Rákóczi u. 21.

Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el